Mondi'nin TankerBox ambalaji Aromsa’nın lezzetli ürünleri için sürdürülebilir nakliyede devrim yaratıyor

Basın Bülteni Ürünler ve çözümler
4 Temmuz, 2023
2 dakika okuma süresi
Makaleyi paylaşın
Mondi'nin TankerBox ambalaji Aromsa’nın lezzetli ürünleri için sürdürülebilir nakliyede devrim yaratıyor

- Türk aroma şirketi Aromsa, paslanmaz çelik konteynerleri değiştirerek sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için Mondi ile ortaklığa gitti
- Çeliğe alternatif olarak seçilen ve yenilenebilir kaynaklardan üretilen güçlü ve hafif TankerBox taşımayı kolaylaştırıyor, nakliye kapasitesini artırıyor ve konteyner bakımını ortadan kaldırıyor

Ürünleri arasında soslar, sos malzemeleri, özler ve baharatlar bulunan sektör lideri Türk aroma şirketi Aromsa’nın önünde aşılması gereken bir zorluk vardı. Şirket sürdürülebilirlik stratejisine tümüyle bağlıydı, ancak aynı zamanda nakliye için paslanmaz çelik konteynerler kullanmak isteyen yeni bir müşteriyle çalışmaya başladı. Bunun için yaklaşık 250 tane paslanmaz çelik konteynere yatırım yapılması gerekiyordu ve bu da maliyetli bir ambalaj çözümü anlamına geliyordu. Yüksek fiyatın yanı sıra depolama ve bakım, konteynerlerin yıkanması ve sterilize edilmesi gibi lojistik maliyetler de söz konusuydu.

Mondi alternatif bir çözüm geliştirmeye çağrıldı ve Mondi de Aromsa’ya üretim hattında denemesi için TankerBox önerdi. Aromsa tesislerinde birkaç ay süren yakın iş birliği ve inovasyon çalışmalarının ardından TankerBox ticari kullanıma hazır hâle getirildi.

Oluklu mukavvadan üretilen ve geleneksel Dökme Yük Konteyneri (IBC) ve metal varilin yerine geliştirilen TankerBox, yenilikçi bir ürün ve daha sürdürülebilir bir çözümdür. Bu ürünün patentli tasarımı 5 parçadan oluşmaktadır: Dış kutu, iç sekizgen kutu, köşegen destek, alt yıldız ve üst kapak parçaları.

Bu çözüm üstten veya alttan boşaltma için iki alternatif tasarım seçeneğine sahip akıllı bir boşaltma sistemi sunmaktadır ve taşınan ürün boşaltıldıktan sonra kalan içeriği en aza indirecek şekilde yapılandırılmıştır.

Oluklu mukavvadan üretilen ve geleneksel Dökme Yük Konteyneri (IBC) ve metal varilin yerine geliştirilen TankerBox, yenilikçi bir ürün ve daha sürdürülebilir bir çözümdür. Bu ürünün patentli tasarımı 5 parçadan oluşmaktadır: Dış kutu, iç sekizgen kutu, köşegen destek, alt yıldız ve üst kapak parçaları. Bu çözüm üstten veya alttan boşaltma için iki alternatif tasarım seçeneğine sahip akıllı bir boşaltma sistemi sunmaktadır ve taşınan ürün boşaltıldıktan sonra kalan içeriği en aza indirecek şekilde yapılandırılmıştır.

Aromsa Üretim Müdürü Nil Okyar şunları söylüyor: “Paslanmaz çelik konteyner ile yaptığımız tüm işlemleri TankerBox ile çok daha rahat yapabiliyoruz. Artık metal konteynerlerle ilişkili iade işleminden kurtulduğumuz için nakliye işlemini kolaylaştırmamız mümkün oldu. Ayrıca TankerBox’ı üst üste stoklayabiliyor ve sevk edebiliyoruz, böylece depolama alanı kazanıyor ve sevkiyat kapasitesini iki katına çıkarıyoruz. Bu avantajlar ancak Mondi ile yaptığımız mükemmel iş birliği sayesinde mümkün oldu.”

Metal varil veya IBC muadilleri ile karşılaştırıldığında, kimyasal olarak temizlenmesi veya boş kargo olarak iade edilmesi gerekmediğinden, TankerBox’ın optimize edilmiş tasarımı depolama ve lojistikte verimlilik ve buna bağlı olarak maliyet avantajları sağlıyor. Kolay kullanımı ve dolum hatlarına entegrasyonunun yanı sıra markayı öne çıkarmak amacıyla üstüne baskı yapılabilmesi diğer avantajlardan bazılarıdır.

Mondi Corrugated Türkiye Ağır İş Ambalajları Satış ve İş Geliştirme Lideri Gözdecan Demir şunları söyledi: "Müşterilerimizin gereksinimlerini karşılamak için onlarla birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz. Aromsa için tasarladığımız bu çözüm mükemmel bir şekilde işe yaradı çünkü onların ihtiyaçlarını temel alıyordu. Mükemmelliği ve başarıyı sağlayan da işte bu iş birliği düzeyidir.”

TankerBox kimya, boya, ilaç ve petrol gibi çeşitli sektörlerin yanı sıra konsantre içecekler, endüstriyel sıvı gıda ve katkı maddeleri, alkollü içecekler, süt ve süt ürünleri için gıda sektöründe de güvenle kullanılabilir. Mondi, TankerBox ve bağlantı parçalarını sağlarken, ürün geliştirme hizmetimiz tüm satış süreci boyunca kapsamlı destek sunmaktadır. Buna, müşteri gereksinimlerine göre uyarlanmış aseptik astarların tedarik edilmesi de dâhildir ve bu, Mondi’nin müşterilerine olan bağlılığının bir başka göstergesidir.

Aromsa’nın sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığı ile Mondi’nin müşteri odaklı çözümlere verdiği önemin bir araya gelmesi, pozitif bir değişimin arkasındaki iş ortaklığının itici gücüne dair güzel bir örnektir. Bu iki şirket her aroma dolu sevkiyatla birlikte sektör için daha sürdürülebilir bir geleceğe şekil veriyorlar.